Akwarystyczny logo
0
Obsługa zamówień złożonych poprzez system sklepu, doradztwo

Poniedziałek - Piątek
8:00 - 15:30

Test podłoża ROTALA Maflora® Light i Intense

Akwarystyka roślinna rozwija się dynamicznie, podobnie jak wszystkie inne gałęzie akwarystyki i zoologii. Co raz to pokazują się nowe produkty, w tym wypadku podłoża. Czas pokazał, że wiele z nich nie przetrwało okresu czasu, pojawiały się i znikały, lub zeszły na dalszy plan.

Zatem czy nowe podłoża ROTALA Maflora® przetrwają próbę czasu i spełnią założenia, których nie spełniły podłoża jakich już niema ? Czy utrwala się w pamięci jak np. nieśmiertelna ADA Amazonia i dołączą do grona elitarnych podłoży ? To są pytania na które postaramy się odpowiedzieć.

Wyniki testu jaki przeprowadziliśmy są zdumiewające i odpowiedz wydaje się być oczywista, jednak nie będziemy przesądzać zbyt szybko.


Test podłoża ROTALA Maflora® Light i Intense

Słowo wstępu o Maflora®

Maflora® to podłoża specjalistycznej marki ROTALA, która zajmuje się wyłącznie akwarystyką roślinną. Maflora® to zarejestrowana nazwa dla podłoży dedykowanych do akwarium i jest nazwą chronioną prawnie. Podłoża w obrębie nazwy Maflora® czyli Light i Intense są dedykowane dla akwarystyki roślinnej.

Nowe produkty to dwa podłoża, które znacząco się od siebie różnią, choć oba są naturalne.

 • Maflora® Light - podłoże dla roślin o właściwościach antyglonowych
 • Maflora® Intense - podłoże dla roślin akwariowych o bardzo wysokiej zawartości składników odżywczych

Opakowania i design

Zanim zabierzemy się na szczegółowe przedstawienie i recenzję obu produktów podsumujmy jeszcze sam produkt i opakowanie. Podłoża Maflora® Light i Intense są bardzo estetycznie zapakowane, dość prosto i wyraźnie pokazano, wręcz zasygnalizowano na opakowaniach kolorami rośliny Rotala z czym mamy do czynienia i dla kogo jest podłoże. Zielona rotala na opakowaniu Light to jakby zielone światło, podłoże dla początkujących (antyglonowe), zaś czerwona rotala to jakby czerwone światło (bardzo żyzne podłoże głównie dla miłośników i zaawansowanych, wymagające odrobinę uwagi o czym napiszemy dalej).

Z tyłu opakowania widnieje instrukcja stosowania w 10 językach (na opakowaniu 10L) i 4 językach (na opakowaniu 3L), w obu przypadkach jest instrukcja po polsku. Na tym przykładzie widać jak profesionalnie producent podszedł do tematu. Logo ROTALA jest nowoczesne i szybko zapada w pamięć, tym bardziej jego nazwa czyli ROTALA. To bardzo dobrze wróży dla marki i podłoży.

Pojemność i granulacja

Zarówno podłoże Maflora® Light jak i podłoże Maflora® Intense występują w opakowaniach 3L i 10L. Na chwilę obecną Maflora® Light występuje w granulacji normalniej tj. (Normal) i drobnej czyli (Powder). Producent zapowiada wprowadzenie granulacji bardzo drobnej, czyli (Super Powder). W przypadku Maflora® Intense mamy obecnie jedną granulację normalną czyli (Normal), producent zapowiada wprowadzenie granulacji drobniej (Powder). Zatem na chwilę obecną mamy w czym wybierać, a będzie jeszcze lepiej.

Granulacja - ROTALA Maflora® Light

Granulacja - ROTALA Maflora® Intense

Test podłoży 29 dni

Poniższy test jest testem autentycznym i bezwzględnym, czyli opiera się wyłącznie na podłożach Maflora® i nie są brane pod uwagę inne czynniki, które celowo zostały pominięte. Co to oznacza, mianowicie to, iż do testu nie zostały użyte żadne inne dodatki czy nawozy, które mogły by mieć wpływ na wyniki. Test miał być z założenia wiarygodnym podsumowaniem możliwości jakie dają podłoża Maflora® i pokazać ich potencjał. Założenia i dane poniżej:

 • Czas testu: 29dni
 • Podłoże: Na dno Maflora® Intense (50% wysokości), na wierzch Maflora® Light (50% wysokości)
 • Flora: Rośliny InVitro z naszej szkółki; Didiplis diandra, Utricularia graminifolia, Rotala Macrandra "green", Bacopa sp., Alternanthera sp.,
 • Parametry wody: Woda kranowa, TDS 164ppm
 • Nawożenie: Brak dodatkowego nawożenia, tylko podłoże
 • Co2: Dwutlenek węgla z butli dostarczany za pomocą dyfuzora 200mm, 24h na dobę.
 • Inne dodatki: Brak innych dodatków
 • Akwarium: Ada Cube Garden 45-P
 • Oświetlenie: Chihiros A451, 8 godzin dziennie, 100% mocy
 • Podmiany wody: brak, odparowana woda dolewana
 • Filtracja, cyrkulacja: Azoo skimmer

Podsumowanie testu

Jak widać na powyższych zdjęciach rośliny bardzo bujnie urosły w 29dni. Obserwujemy tutaj kilka etapów wzrostu. Początkowo rośliny się ukorzeniają co trwa kilka dni, wzrost w tym momencie nie jest prawie widoczny, rośliny adaptują się do warunków wodnych. Następnie ukorzenione rośliny zaczynają rosnąć i się lekko wybarwiać, zwiększając jednocześnie ukorzenienie i tym samym pobierając coraz to więcej składników pokarmowych.

Im dłużej trwa test, tym szybszy wzrost roślin jest zauważalny, wynika to z faktu, iż mocno zakorzenione rośliny są w stanie gromadzić duże ilości składników odżywczych niezbędnych do szybkiego wzrostu.

Poniżej kilka kluczowych spostrzeżeń.

 • Wyniki testu pokazują wyraźnie jak dobrze rosną rośliny. Rośliny rosły bujnie przez cały okres trwania testów, choć korekta parametrów czy korekta składników odżywczych w słupie wody mogą pomóc w uzyskaniu wymarzonych kolorów. Z pewnością kolory np. Didiplisa mogły by być czerwone a nie zielone. Ale wybarwienie roślin przy użyciu dodatkowych nawozów czy limitowania składników odżywczych to zupełnie inna bajka...
 • Podczas testu, w połowie trwania na szybach pojawił się zielony nalot, który dwukrotnie został przetarty. Zaobserwowaliśmy także brunatny nalot, najprawdopodobniej okrzemka. Bardzo silne oświetlenie stymulowało wzrost roślin, a pojawiający się nalot zielony i brązowy w połowie trwania testu zazwyczaj jest oznaką dojrzewania akwarium, zielony pył czasami może być także oznaką niedoboru fosforu w akwariach roślinnych.
 • Pomimo użycia najbardziej żyznego podłoża na rynku Maflora Intense, pomimo braku podmian wody, pomimo bardzo wysokich wskazań azotu w słupie wody, pomimo mocnego oświetlania mocno obsadzony roślinami zbiornik nie został zjedzony przez glony, czego obawiają się zazwyczaj początkujący akwaryści roślinni czy posiadacze żyznych podłoży. Szybki i zdrowy wzrost roślin skutkował skutecznym blokowaniem glonów. Na instrukcji Maflora® Light jest informacja o braku konieczności podmian wody, na instrukcji Maflora® Intense jest informacja o tym aby robić na początku życia akwarium podmiany wody. Zdecydowaliśmy się na niepodmienianie na potrzeby testu.
 • Didiplis diandra (uważany za roślinę bardzo trudną w uprawie) po prawej rośnie zdrowo i bujnie, widać że jest intensywnie zielony, świadczy to o tym iż nie brakuje mu składników odżywczych, zwłaszcza azotu, żelaza i manganu.
 • Utricularia graminifolia (uważana za roślinę bardzo trudną w uprawie) na froncie na trawniku rozrasta się w stałym tempie. Aby przyspieszyć jej wzrost, po około 2 tygodniach od zakorzenienia powinna zostać przycięta, co miało by stymulujący dla rozkrzewiania rezultat. Na potrzeby testu tego nie zrobiliśmy.
 • Rotala macrandra „Green” między Didiplisem a Alternanthera rośnie zdrowo do góry, międzywęźla są długie, świadczy to o dużej ilości składników odżywczych.
 • Alternanthera sp. po środku rośnie bujnie, liść jest spory, rośnie najwolniej ze wszystkich roślin, taka jest jej natura.
 • Bacopa sp. po lewej rośnie najszybciej, jest zielona i międzywęźla są długie. Jest to wynikiem dużej ilości składników odżywczych. Szybki wzrost to domena tej odmiany bacopy.

Podłoża ROTALA Maflora®

ROTALA Maflora Intense (Mafin3L) - Podłoże dla roślin akwariowych bogate w mikro i makro elementy.
ROTALA Maflora Intense (Mafin3L) - Podłoże dla roślin akwariowych bogate w mikro i makro elementy.

W magazynie

Maflora Intense

64,90 zł

Najniższa cena towaru w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 64,90 zł brutto
Wybierz wariant
ROTALA Maflora Light (MafLi3L) - Podłoże dla roślin akwariowych o właściwościach hamujących glony.
ROTALA Maflora Light (MafLi3L) - Podłoże dla roślin akwariowych o właściwościach hamujących glony.

W magazynie

Maflora Light

64,90 zł

Najniższa cena towaru w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 64,90 zł brutto
Wybierz wariant

Nasza infolinia jest czynna w godzinach 8:00 - 15:30

×