Akwarystyczny logo
0
Obsługa zamówień złożonych poprzez system sklepu, doradztwo

Poniedziałek - Piątek
8:00 - 15:30

Akwapedia®
Porady i najczęściej zadawane pytania akwarystyczne

Akwarium dla bojownika

Wiele osób zastanawia się na zakupem bojownika syjamskiego, nic w tym dziwnego, gdyż jest on jedną z ikon akwarystyki, dzięki swoim kolorom i kształtom przyciąga uwagę każdego obserwatora. Pierwsze pytanie jakie się rodzi tuż przed jego zakupem to, jakie akwarium potrzebuje bojownik i czy na pewno jest to dobry wybór.

W tym poradniku dowiesz się
jakie akwarium powinien mieć bojownik, jaka wielkość akwarium jest najlepsza, jak urządzić takie akwarium i czy kula jest odpowiednia.

Piękny, czerwony bojownik

Jaka wielkość akwarium jest odpowiednia

Przede wszystkim należy sobie tutaj powiedzieć jasno i otwarcie, że bojownik nie różni się znacząco od innych ryb pod względem wymagań i wielkości akwarium. Zatem, aby odpowiedzieć na pytanie jaka wielkość zbiornika jest najlepsza, trzeba napisać tak: im większy zbiornik tym lepszy. Z pewnością jak czytasz ten poradnik to oczekujesz konkretnej odpowiedzi zatem będzie konkretnie; 10l jest nieco za małe, mogło by być gdyby był tylko ten jeden bojownik, 20-30l jeszcze lepiej, 50l najlepiej. Dlaczego ? Dlatego, że bojownik, jak każda inna ryba, załatwia się do wody, dlatego im mniejsze akwarium, tym szybciej stężenie toksycznego amoniaku osiągnie poziom krytyczny i toksyczny. Im mniejsze akwarium, tym częściej należy uzdatnić wodę - usunąć azot lub ją podmienić. Ponadto, kiedy w akwarium ma być trzymany samiec i samica, bądź samice, akwarium musi mieć odpowiednią wielkość, aby samiec nie zamęczył samic, o czym piszemy w poradniku Hodowla bojownika. Z pewnością chciałbyś zapewnić swojej wymarzonej rybce idealne warunki prawda ? Zatem zapamiętaj, że im większe akwarium, tym lepsze i 50l to takie optimum dla bojownika, aby zachować zdrowie przez długi czas, bez konieczności pamiętania o częstej podmianie.

Jaka wielkość akwarium jest nieodpowiednia

W zasadzie odpowiedziałem na to pytanie wyżej. Im mniejszy zbiornik, tym szybciej zmieniają się jego parametry i tym szybciej gromadzą się toksyny. Od dekad można oglądać w sklepach bojowniki, które pływają w szklankach, pojemnikach pet, mini akwariach itp. Jest to straszny proceder z dwóch powodów. Po pierwsze ludzie myślą, że tak jest dobrze i naśladują ten stereotyp „bojownikarium” jako akwarium o pojemności kilku litrów, co jest złe dla ich życia. Po drugie ryby te bardzo często zdychają w tych zbiornikach i raczej zawsze są podtruwane przez amoniak z ich odchodów.

Jaki kształt akwarium

Kształt akwarium nie ma kompletnie żadnego znaczenia dla bojownika, nie mniej ma spore znaczenie dla akwarysty. Akwarium powinno być prostokątne lub takie, aby można było bez problemu zamontować filtr, który jest podstawą do utrzymania ryb w akwarium i obudowę, która jest niezbędna. Czy to prostokątne, czy hexagonalne, czy wypukłe/panoramiczne, każde będzie dobre pod warunkiem możliwości zamontowania filtracji i obudowy.

Czy kula jest odpowiednia

Sam kształt kuli nie przeszkadza bojownikowi, ale już jej zbyt mała wielkość, czyli kilka litrów, czy brak możliwości instalacji filtra, tak. Dlatego odradzamy kule, te powody, są wystarczające, aby zdyskwalifikować kulę definitywnie jako akwarium. Kulę można wykorzystać do utrzymania ślimaków czy kilku krewetek, ale nie ryb. Poniżej książkowy obraz bojownika i kuli, który to zacementował się już w świadomości niedoświadczonych akwarystów jako coś normalnego.


Czy filtr jest potrzebny

Filtr jest niezbędny i musi być w akwarium z żywymi rybami. Mowa tu o filtrze biologicznym, czyli takim, który ma możliwość zamontowania wkładu biologicznego, najpopularniejszy wkład biologiczny to ceramika. Należy tu przyjąć, że na wspomniane akwarium z bojownikiem i kilkoma innymi rybami powinno się użyć około 0,5l ceramiki i to należy traktować jako minimum.

Czy pokrywa jest potrzebna

Tak, pokrywa jest niezbędna, bądź należy wiedzieć jakie jest jej zadanie, aby świadomie z niej zrezygnować. Po pierwsze, bojownik jak każda inna ryba może skakać, zatem pokrywa jest tu niezastąpiona w standardowym akwarium, można też ją zastąpić szybą, uniemożliwia ona skakanie. Po drugie bojownik to ryba labiryntowa, oddycha powietrzem atmosferycznym, czasami można go zaobserwować jak łyka powietrze z tafli wody, jest to normalne zachowanie. Akwarium bez pokrywy w zimowym przeciągu podczas wietrzenia mieszkania mogło by doprowadzić to tego, że bojownik nałyka się zimnego powietrza i „przeziębi” się dosłownie i w przenośni. Zatem pokrywa jest bardzo wskazana, a jej brak powinien być uzasadniony, np. akwarium zalane do ¾ wysokości, aby nie wyskoczył i umiejscowione z dala od okna.

Czy oświetlenie jest potrzebne

Nie, bojownik z powodzeniem poradzi sobie w akwarium bez oświetlenia, jednak w przypadku roślin wodnych, które są wskazane brak światła będzie już problemem. Dodatkowo podziwianie ukochanej rybki bez oświetlenia było by utrudnione, aczkolwiek opcja bez oświetlenia z akwarium umiejscowionym przy oknie wchodzi w grę.

Czy podłoże jest potrzebne

Nie, bojownik go nie potrzebuje bezwzględnie, aczkolwiek dobre podłoże do akwarium może rozwiązać wiele problemów. Dobre, porowate podłoże może służyć jako dodatkowy wkład biologiczny i filtrować wodę, a także być bazą dla korzeni roślin wodnych, które to rosnąc oczyszczają wodę.

Czy grzałka jest potrzebna

Tak i nie. Bojownik wymaga temperatury jak w naturze, powyżej 20C. Jeżeli temperatura domowa to klasyczne 22-23C to można obejść się bez dodatkowej grzałki. Jeżeli w mieszkaniu jest chłodno zimą lub pomieszczenie z akwarium jest chłodne okresowo lub stale to należy zamontować grzałkę, aby dogrzać wodę do minimum 22C.

Czy rośliny są potrzebne

Tak, rośliny w bojownikarium to zdecydowany wymóg. Stanowią one filtr azotowy oczyszczając wodę z amoniaku i schronienie dla samic. Ponadto w gąszczu roślin pływających samce bojownika budują gniazda do rozrodu.

Jak urządzić takie akwarium

Podstawa każdego akwarium z bojownikiem i innymi rybami to akwarium minimum 30l, najlepiej 50l z filtrem biologicznym. Zachęcam także do zainteresowania się podłożami i wyboru podłoża porowatego, innego niż żwir rzeczny, aby wzmocnić filtrację biologiczną, zwłaszcza tyczy się to zbiorników, w których akwarysta z przyczyn finansowych nie decyduje się na filtr biologiczny lub ma już mały zbiornik bez takiego filtra. Rośliny w takim akwarium są wskazane, odchody bojownika bogate w amoniak będą doskonale je nawoziły, a rośliny rosnąc będą oczyszczać wodę z tej toksyny. Oświetlenie jest wykazane jak są rośliny, ale opcjonalne. Pokrywa, szyba jest wskazana z ww względów.

Poniżej nasze akwarium dla bojownika, szyba została celowo zdjęta do zdjęcia, gdyż parująca woda skrapla się na szybie i ogranicza dostęp światła.

Akwarium dla bojownika z szybą

Jakie wymagania maja bojowniki

Zachęcamy do zapoznania się z wymaganiami bojowników w poradniku "Hodowla bojownika - jakie wymagania i rośliny?"

Autor artykułu: Andrzej Konarski
Czy artykuł był pomocny?

Liczba użytkowników, którzy uważają ten artykuł za przydatny: 121 z 144

Nasza infolinia jest czynna w godzinach 8:00 - 15:30

×