Akwarystyczny logo
0
Obsługa zamówień złożonych poprzez system sklepu, doradztwo

Poniedziałek - Piątek
8:00 - 15:30

Akwapedia®
Porady i najczęściej zadawane pytania akwarystyczne

Akwarium dla bojownika - jak wybrać?

Wiele osób zastanawia się na zakupem bojownika syjamskiego (betta splandens), nic w tym dziwnego, gdyż jest on jedną z ikon akwarystyki, dzięki swoim kolorom i kształtom przyciąga uwagę każdego obserwatora. Pierwsze pytanie jakie się rodzi tuż przed jego zakupem to, jakie akwarium potrzebuje bojownik i czy na pewno jest to dobry wybór.

W tym poradniku dowiesz się
jakie akwarium powinien mieć bojownik, jaka wielkość akwarium jest najlepsza, jak urządzić takie akwarium i czy kula jest odpowiednia.

Piękny, czerwony bojownik

Jaka wielkość akwarium jest odpowiednia

Przede wszystkim należy sobie tutaj powiedzieć jasno i otwarcie, że bojownik nie różni się znacząco od innych ryb pod względem wymagań i wielkości akwarium. Zatem, aby odpowiedzieć na pytanie jaka wielkość zbiornika jest najlepsza, trzeba napisać tak: im większy zbiornik tym lepszy. Z pewnością jak czytasz ten poradnik to oczekujesz konkretnej odpowiedzi zatem będzie konkretnie; 10l jest nieco za małe, 15l nada się dla bardziej doświadczonych hodowców. Jeśli nie miałeś jeszcze doświadczenia z tymi rybami wybierz zbiornik od 25l wzwyż. Dlaczego ? Dlatego, że bojownik, jak każda inna ryba, załatwia się do wody, dlatego im mniejsze akwarium, tym szybciej stężenie toksycznego amoniaku osiągnie poziom krytyczny i toksyczny. Im mniejsze akwarium, tym częściej należy uzdatnić wodę - usunąć azot lub ją podmienić. Ponadto, kiedy w akwarium ma być trzymany samiec i samica, bądź samice, akwarium musi mieć odpowiednią wielkość, aby samiec nie zamęczył samic, o czym piszemy w poradniku Hodowla bojownika. Z pewnością chciałbyś zapewnić swojej wymarzonej rybce idealne warunki prawda ? Zatem zapamiętaj, że im większe akwarium, tym lepsze i 50l to takie optimum dla bojownika, aby zachować zdrowie przez długi czas, bez konieczności pamiętania o częstej podmianie.

Jaka wielkość akwarium jest nieodpowiednia

W zasadzie odpowiedziałem na to pytanie wyżej. Im mniejszy zbiornik, tym szybciej zmieniają się jego parametry i tym szybciej gromadzą się toksyny. Od dekad można oglądać w sklepach bojowniki, które pływają w szklankach, pojemnikach pet, mini akwariach itp. Jest to straszny proceder z dwóch powodów. Po pierwsze ludzie myślą, że tak jest dobrze i naśladują ten stereotyp „bojownikarium” jako akwarium o pojemności kilku litrów, co jest złe dla ich życia. Po drugie ryby te bardzo często zdychają w tych zbiornikach i raczej zawsze są podtruwane przez amoniak z ich odchodów.

Jaki kształt akwarium

Kształt akwarium nie ma kompletnie żadnego znaczenia dla bojownika, nie mniej ma spore znaczenie dla akwarysty. Akwarium powinno być prostokątne lub takie, aby można było bez problemu zamontować filtr, który jest podstawą do utrzymania ryb w akwarium i obudowę, która jest niezbędna. Czy to prostokątne, czy hexagonalne, czy wypukłe/panoramiczne, każde będzie dobre pod warunkiem możliwości zamontowania filtracji i obudowy. Z mojego doświadczenia polecam klasyczne sześciany, najłatwiej się je czyści.

Czy kula jest odpowiednia

Zdecydowanie nie!! Kula nie jest odpowiednim miejscem dla żadnej ryby. Każda ryba posiada narząd o nazwie linia boczna, w tym artykule nie będę wnikał w jej budowę, jej funkcja jest bardzo ważna dla ryby. Umożliwia ona jej odczuwanie obecności innych obiektów, organizmów płynących obok, dzięki niej ryba orientuje się również gdzie jest szyba w akwarium. Kulisty kształt akwarium bardzo przeszkadza jej w używaniu tego narządu. Kolejnym argumentem przeciwko jest to, że trudno jest zamontować w niej niezbędne elementy np. filtr, grzałkę, pokrywę. Kula również nie wygląda zbyt atrakcyjne, ryba gorzej się w niej prezentuje niż w tradycyjnym akwarium.


Czy filtr jest potrzebny

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z akwarystyką, to filtr jest niezbędny. Dzięki niemu woda z akwarium jest oczyszczana z trujących dla ryb związków. Więcej o filtrach możesz przeczytać w tym artykule Rodzaje filtracji w akwarium. Bojownik nie lubi dużego ruchu wody więc należy wybrać filtr który go nie powoduje. Trzeba dobrać odpowiedni sprzęt do rozmiaru akwarium. Bardzo dobrym sposobem na ograniczenie ruchu wody jest deszczownica montowana na wylocie filtra. Ja lubię montować ją skierowaną do góry około 2 cm pod taflą. Takie ułożenie nie powoduje dużego ruchu wody.

Czy pokrywa jest potrzebna

Tak, pokrywa jest niezbędna, bądź należy wiedzieć jakie jest jej zadanie, aby świadomie z niej zrezygnować. Po pierwsze, bojownik jak każda inna ryba może skakać, zatem pokrywa jest tu niezastąpiona w standardowym akwarium, można też ją zastąpić szybą, uniemożliwia ona skakanie. Po drugie bojownik to ryba labiryntowa, oddycha powietrzem atmosferycznym, czasami można go zaobserwować jak łyka powietrze z tafli wody, jest to normalne zachowanie. Akwarium bez pokrywy w zimowym przeciągu podczas wietrzenia mieszkania mogło by doprowadzić to tego, że bojownik nałyka się zimnego powietrza i „przeziębi” się dosłownie i w przenośni. Zatem pokrywa jest bardzo wskazana, a jej brak powinien być uzasadniony, np. akwarium zalane do ¾ wysokości, aby nie wyskoczył i umiejscowione z dala od okna.

Czy oświetlenie jest potrzebne

Nie, bojownik z powodzeniem poradzi sobie w akwarium bez oświetlenia, jednak w przypadku roślin wodnych, które są wskazane brak światła będzie już problemem. Dodatkowo podziwianie ukochanej rybki bez oświetlenia było by utrudnione, aczkolwiek opcja bez oświetlenia z akwarium umiejscowionym przy oknie wchodzi w grę.

Czy podłoże jest potrzebne

Nie, bojownik go nie potrzebuje bezwzględnie, aczkolwiek dobre podłoże do akwarium może rozwiązać wiele problemów. Dobre, porowate podłoże może służyć jako dodatkowy wkład biologiczny i filtrować wodę, a także być bazą dla korzeni roślin wodnych, które to rosnąc oczyszczają wodę.

Czy grzałka jest potrzebna

Tak, chyba że masz w domu powyżej 25C. Bojownik wymaga temperatury jak w naturze, powyżej 25C. Jeżeli temperatura domowa to klasyczne 22-23C to nie można obejść się bez dodatkowej grzałki. Do akwarium o pojemności nie większej niż 30l polecam wybrać grzałkę 25w z termostatem, będzie on pilnował ustawionej przez nas temperatury.

Czy rośliny są potrzebne

Tak, rośliny w bojownikarium to zdecydowany wymóg. Stanowią one filtr azotowy oczyszczając wodę z amoniaku i schronienie dla samic. Ponadto w gąszczu roślin pływających samce bojownika budują gniazda do rozrodu.

Jak urządzić takie akwarium

Podstawa każdego akwarium z bojownikiem i innymi rybami to akwarium minimum 30l, najlepiej 50l z filtrem biologicznym. Zachęcam także do zainteresowania się podłożami i wyboru podłoża porowatego, innego niż żwir rzeczny, aby wzmocnić filtrację biologiczną, zwłaszcza tyczy się to zbiorników, w których akwarysta z przyczyn finansowych nie decyduje się na filtr biologiczny lub ma już mały zbiornik bez takiego filtra. Rośliny w takim akwarium są wskazane, odchody bojownika bogate w amoniak będą doskonale je nawoziły, a rośliny rosnąc będą oczyszczać wodę z tej toksyny. Oświetlenie jest wykazane jak są rośliny, ale opcjonalne. Pokrywa, szyba jest wskazana z ww względów.

Poniżej nasze akwarium dla bojownika, szyba została celowo zdjęta do zdjęcia, gdyż parująca woda skrapla się na szybie i ogranicza dostęp światła.

Akwarium dla bojownika z szybą

Jakie wymagania maja bojowniki

Zachęcamy do zapoznania się z wymaganiami bojowników w poradniku "Hodowla bojownika - jakie wymagania i rośliny?"

Autor artykułu: Andrzej Konarski
Czy artykuł był pomocny?

Liczba użytkowników, którzy uważają ten artykuł za przydatny: 192 z 264

Nasza infolinia jest czynna w godzinach 8:00 - 15:30

×