Akwarystyczny logo
0
Obsługa zamówień złożonych poprzez system sklepu, doradztwo

Poniedziałek - Piątek
8:00 - 15:30

Akwapedia®
Porady i najczęściej zadawane pytania akwarystyczne

Hodowla bojownika w akwarium

Utrzymanie w akwarium, czy nawet hodowla bojownika syjamskiego, może być naprawdę prosta i przyjemna, jednak wielu początkujących akwarystów boryka się z problemami i pytaniami na ten temat, a także popełnia liczne błędy. Bojownik nie jest trudną w utrzymaniu rybą, jednak należy się dowiedzieć o nim nieco więcej, aby był on zadowolony z życia jakie chcemy mu zaoferować i czuł się dobrze w warunkach jakie mu przygotujemy.

W tym poradniku dowiesz się
jak utrzymać bojownika syjamskiego w zdrowiu, jakie parametry mu zapewnić, jak się z nim obchodzić, jakie rośliny lubi, co lubi a czego nie lubi.

Bojownik samiec

Bojowniki - charakterystyka

Bojownik wspaniały, bojownik syjamski, Betta splendens to ryba z rodziny labiryntowatych naturalnie występująca w Azji. Żyje w małych jeziorach, rozlewiskach rzek i na polach ryżowych. Obecnie bojownik jest narażony na wyginięcie. W akwarium dożywa do 2 lat. Bojowniki nie mają dużych wymagań i są proste w utrzymaniu, samce są silnie terytorialne względem samców tego samego gatunku, co należy wziąć pod uwagę przy planowaniu akwarium dla bojownika.

Jak wybrać i urządzić akwarium

Na to pytanie odpowiadamy w osobnym poradniku Akwarium dla bojownika - jakie dobrać i jak urządzić?

Rodzaje i kolory bojowników

Bojowniki występują w bardzo wielu kolorach, ilość odmian hodowlanych jest wręcz niezliczona. Bojownik w naturze jest rybą o krótszych płetwach niż oglądane w sklepach egzemplarze a ich formy hodowlane stworzone przez człowieka charakteryzują się długimi, weloniastymi płetwami u samców. Bojowniki dzikie o krótszych płetwach są trudno dostępne, zaś popularne w sklepach są weloniaste formy hodowlane.

Jak odróżnić samca od samicy

Jest to niezwykle proste. Samce są znacząco bardziej okazałe i kolorowe niż samice. Ponadto nawet w naturze samce posiadają dłuższe płetwy. Samica ma wyraźne pokładełko na podbrzuszu.

Czy bojownik toleruje inne ryby

Tak, bojownik dobrze dogaduje się z innymi rybami o spokojnej naturze i i podobnej, bądź mniejszej wielkości. W przypadku ryb dużych bywa onieśmielony, nawet kiedy są one spokojne. Polecam trzymać go w akwarium jednogatunkowym lub z mniejszymi rybami z jego biotopu, bo to on ma być „królem” i dla niego zakłada się „bojownikarium”

Walki samców

O ile samiec bojownika toleruje dobrze inne ryby czy nawet samice swojego gatunku to wykazuje on bojowe nastawienie do innych samców. Z tego tytułu w jednym akwarium zaleca się trzymać jednego samca, gdyż samce będą stale ze sobą walczyć do momentu aż jeden z nich padnie. Odstępstwem od tej rady było by duże akwarium z wieloma roślinami, w którym słabsze samce miały by szanse na ucieczkę i zajęcie innego terytorium, ale tu mowa o kilkuset-litrach. W akwarium jakie zalecamy, czyli 50l można trzymać wyłącznie jednego samca.


Lustereczko powiedz przecie...

Popularnym wśród hobbystów zabiegiem pobudzającym do pokazania swoich walorów przez samca w akwarium jest przystawienie lusterka przed bojownikiem. Samiec widząc swoje odbicie pokazuje cały swój wdzięk i urok przez napięcie płetw w akcie przygotowania do walki z przeciwnikiem. Należy przy tej sztuczce uważać, aby samiec nie zaczął atakować odbicia w szybę, gdyż może sobie zrobić krzywdę. Nadużywanie tej sztuczki powoduje obojętność samca, zatem jak chcecie komuś zaimponować pięknem waszej rybki to róbcie to sporadycznie, wtedy reakcja zawsze będzie efektowna.

Ile bojowników można trzymać w akwarium

Z pewnością można trzymać tylko jednego samca. Ilość samic może wynosić od jednej do kilku. Najlepiej sprawdzają się połączenia jednego samca i dwóch-trzech samic. Można powiedzieć, że im więcej samic tym lepiej, w przypadku kiedy w akwarium jest jedna samica a bojownik pobudzony do rozrodu koncentruje się tylko na niej, może ona podupaść na zdrowiu, zdarza się nawet, że samiec potrafi swoimi zalotami zamęczyć samice. Jest to powszechne w źle przygotowanym akwarium. Ważne jest tu, aby w akwarium było wiele roślin i akwarium było odpowiedniej wielkości, o czym piszemy w osobnym poradniku Akwarium dla bojownika - jakie dobrać i jak urządzić?

Jakie rośliny lubi bojownik

Bojownik nie ma specjalnych preferencji co do roślin, ważne jest, aby rośliny były w akwarium, im więcej tym lepiej. Gęste zarośla przypominają naturalny biotop i w takim zbiorniku dobrze odnajduje się bojownik, rośliny stanowią także schronienie dla samic. Warto w akwarium mieć rośliny pływające jak paprocie, rogatek, pistie czy limnobia, w ich korzeniach bojownik będzie próbował budować gniazdo z piany do rozmnażania.

Rozmnażanie bojownika

Do rozmnożenia bojowników wymagane jest niewiele poza pokarmem, gdyż przygotowanie takowego może być problematyczne dla początkujących akwarystów. W gęsto zarośniętym akwarium samiec buduje gniazdo z piany opierając jego konstrukcje na roślinach pływających. Do gotowego gniazda wabi samicę zalotami, po czym składa ona jaja bezpośrednio w pianie. Następnie z jaj wykluwają się młode bojowniki i wypływają licznie z gniazda, przypominając kawałeczki włosów. Narybek jest bardzo niewielki i wymaga bardzo małego pokarmu. Może się tu sprawdzić karmienie wylęgniętą Artemią Salina, choć z początku może być ona za duża. Najlepszym wyborem będzie tu karmienie jeszcze mniejszymi pokarmami, jak np pierwotniaki, które osobno się namnaża w słoju ze słomą. Odpowiednio karmione maluchy szybko rosną, po krótkim czasie około 3 tygodni można już próbować  karmić je klasycznymi pokarmami w wersjach mikro itp.

Karmienie bojownika

Nie ma specjalnych wymagań co do karmienia, Bojowniki żywią się w naturze zooplanktonem, larwami, ochotkami i innymi małymi żyjątkami wodnymi. Lubią pokarmy żywe jak dafnia itp, mrożone, a także suszone, dobra alternatywa dla pokarmów żywych to pokarmy liofilizowane.

Jakie parametry są odpowiednie

Bojowniki żyją na polach ryżowych i rozlewiskach rzek, woda w tym miejscach jest miękka i bywa kwaśna z pH dochodzącym do 5,5-6,0. Płytkie wody Azji w tych miejscach są silnie nagrzewane, zatem bojowniki lubią także ciepło. Optymalne warunki dla bojownika to pH w przedziale 6,0-7,0, woda niezbyt twarda o przewodności do 100ppm (200 uS) i temperaturą 23-26C.

Autor artykułu: Andrzej Konarski
Czy artykuł był pomocny?

Liczba użytkowników, którzy uważają ten artykuł za przydatny: 186 z 217

Nasza infolinia jest czynna w godzinach 8:00 - 15:30

×