Akwarystyczny logo
0
Obsługa zamówień złożonych poprzez system sklepu, doradztwo

Poniedziałek - Piątek
8:00 - 15:30

Akwapedia®
Porady i najczęściej zadawane pytania akwarystyczne

Potas (K) - niedobory w akwarium

Wstęp

Potas jest kluczowym makroelementem i niezbędnym pierwiastkiem do wzrostu, występuje w wodzie i przyswajany jest jako K+. Jego ważność jest określana zaraz po azocie. W hydroponice stosuje się go nawet więcej niż azotu. W wodzie wodociągowej zazwyczaj jest go wystarczająca ilość, choć to zależy od miejsca poboru wody. Każde źródło ma jego inną wartość. Sole potasu są bardzo łatwo rozpuszczalne w wodzie. Klasyfikowany jako pierwiastek w pełni mobilny, co oznacza, że niedobór obserwować można w pierwszej kolejności na starszych liściach.

Funkcja i transport potasu

Występuje w postaci jonowej, aktywuje ponad 50 enzymów. Uczestniczy w osmoregulacji i równowadze jonowej. Transport przez floem i ksylem. Fizjologia roślin pod redakcją Jana Kopcewicza i Stanisława Lewaka

Objawy niedoboru potasu

  • Degradacja liści starszych przy silnym niedoborze to pierwsza oznaka, degradacja polega na odbarwieniu liści, żółknięciu podobnym do niedoboru azotu, ale ta degradacja i żółkniecie jest inna niż w przypadku magnezu, gdzie chloroza jest między-żyłkowa a żyłki z obwódką pozostają zielone, degradująca żółta tkanka w przypadku niedoboru potasu jest na całym liściu. Następnie w zdegradowanej blaszce liściowej mogą pojawiać się ciemne plamy, raczej nieregularne przechodzące w nekrozy (zgniła tkanka).
  • Przy powolnym, postępującym niedoborze można zauważyć żółkniecie liści i drobne lub większe kropki nekrotyczne.
  • Skrajny niedobór to zwolnienie tempa wzrostu roślin, następnie zahamowanie wzrostu roślin, i widoczne oznaki braku chlorofilu na nowych liściach.
  • Objawy niedoboru widoczne w pierwszej kolejności na liściach starszych gdyż potas jest bardzo łatwo re-utylizowany.

Galeria roślin na których możemy obserwować niedobory potasu. Tak to może wyglądać.

Przyczyny niedoboru potasu

  • Zbyt niskie dozowanie potasu do akwarium w stosunku do ilości roślin.
  • Zbyt duża ilość innych jonów jak np. Wapń (Ca), Magnez (Mg), Sód (Na).

Objawy nadmiaru potasu

Nadmiary potasu z naszych obserwacji nie są specjalnie groźne ale są widoczne, polegają na niedoborach innych wymienionych jonów czyli Wapń (Ca), Magnez (Mg). Nadmiary potasu mogą spowalniać wzrost roślin, deformować rośliny, zaburzać procesy wzrostu itp. Nadmiary potasu nie są toksyczne i nie powodują uszkodzenia roślin. Powodują wyłącznie zaburzenia funkcjonowania i wzrostu.

Postępowanie w przypadku niedoboru potasu

Najpierw należy dobrze zdiagnozować problem. W przypadku niedoboru wystarczy zastosować jeden z wielu dostępnych nawozów do nawożenia akwarium potasem. Jak zawsze służymy doradztwem.

Zalecana ilość potasu

Zalecana ilość potasu (K+) w akwarium z roślinami akwariowymi jest zależna od ilości innych jon ów jak Wapń (Ca), Magnez (Mg). Przy miękkie wodzie kilka mg/l jest wystarczające, przy twardszej można utrzymywać poziom kilkunastu mg/l. Poziomy 30-100mg/l zalecane w wielu poradnikach nie są wskazane i zdrowe, a dezinformacja ta powielana  jest od lat poprzez kopiuj/wklej.

Autor artykułu: Andrzej Konarski
Czy artykuł był pomocny?

Liczba użytkowników, którzy uważają ten artykuł za przydatny: 215 z 229

Nasza infolinia jest czynna w godzinach 8:00 - 15:30

×