Akwarystyczny logo
0
Obsługa zamówień złożonych poprzez system sklepu, doradztwo

Poniedziałek - Piątek
8:00 - 15:30

Akwapedia®
Porady i najczęściej zadawane pytania akwarystyczne

Siarka (S-SO4) - niedobory w akwarium

Wstęp

Siarka (S) jest makroelementem o dużym znaczeniu dla wzrostu roślin. Plasuje się co do ważności na piątym miejscu. W wodach wodociągowych występuje zazwyczaj z dużych lub bardzo dużych ilościach, znacznie przekraczających potrzeby roślin akwariowych. Sole siarczanowe w zależności od rodzaju są łatwo rozpuszczalne np. K2SO4 (siarczan potasu) lub bardzo trudno rozpuszczalne np. CaSO4 (siarczan wapnia). Siarka wykazuje się umiarkowaną do słabej mobilnością wewnątrz roślin, co przekłada się na to, iż objawy ewentualnych nagłych niedoborów można obserwować na nowych przyrostach a objawy niedoboru długotrwałego na całej roślinie.

Funkcja i transport siarki

Składnik: cystyny, cysteiny, metioniny białek, sulfolipidów, rożnych koenzymów (np. CoA), glutationu, fitochelatyn, kwasu liponowego… Transport przez floem i ksylem. Fizjologia roślin pod redakcją Jana Kopcewicza i Stanisława Lewaka

Objawy niedoboru siarki

  • Chloroza całych liści, żyłki czerwonawe, czasem brak turgoru liści. Objawy zbliżone do braku azotu.
  • Objawy niedoboru mogą być widoczne na całej roślinie lub wyłącznie na nowych przyrostach, słaba reutylizacja.

Przyczyny niedoboru siarki

  • Bardzo mała ilość siarki w stosunku do innych anionów, duża przewodność i ilość soli i mała ilość siarki jednocześnie.
  • Prawdopodobnie duża ilość innych anionów jak NO3-, PO4-, Cl-

Objawy nadmiaru siarki

Przy dużej ilości siarczanów niektóre rośliny mogą rosnąć gorzej, mchy mogą zamierać. Trudno o diagnozę czy faktycznie nadmiar siarki jest przeszkodą, czy proporcjonalny niedobór innych anionów, czy kation który dodajemy z siarką jak wapń czy potas powoduje problem, który odczytujemy błędnie. Nie zaobserwowaliśmy objawów nadmiaru siarki, lub na tym etapie w akwarystyce nie jesteśmy w stanie tego zjawiska identyfikować.

Postępowanie w przypadku niedoboru siarki

Woda wodociągowa zazwyczaj zawiera odpowiednie ilości siarki, w przypadku użycia wody RO warto do niej dodać profesjonalny mineralizator, który ma w swoim składzie siarkę.

Zalecana ilość siarki

Zalecana ilość siarki jest 30 razy mniejsza niż np. zalecana ilość azotu, zatem można wnioskować iż kilka mg/l siarki która występuje zazwyczaj w wodzie wodociągowej jako kilkanaście mg/l siarczanów (SO4-) to wartość nielimitująca wzrost roślin.

Autor artykułu: Andrzej Konarski
Czy artykuł był pomocny?

Liczba użytkowników, którzy uważają ten artykuł za przydatny: 13 z 15

Nasza infolinia jest czynna w godzinach 8:00 - 15:30

×