Akwarystyczny logo
0
Obsługa zamówień złożonych poprzez system sklepu, doradztwo

Poniedziałek - Piątek
8:00 - 15:30

Akwapedia®
Porady i najczęściej zadawane pytania akwarystyczne

Glony na szybie w akwarium - poradnik

W tym poradniku przybyliśmy Ci pojęcie glonów w akwarium, w kolejnych poradnikach podpowiemy jak zapobiegać ich wzrostowi, jak je usuwać, kiedy już są obecne i co robić aby nie wracały.

Glony to nieodzowna część każdego akwarium, a skoro trafiłeś na ten poradnik, zapewne zdążyłeś się o tym przekonać. Zapewniamy, że glonów nie należy się bać. Występują one bowiem we wszystkich akwariach tj: ogólnych, biotopowych, słodkowodnych i morskich.

Glony są zmorą niedoświadczonych akwarystów i niejednokrotnie sprawiają, że przygoda z akwarystyką kończy się właśnie z powodu ich nadmiernego wzrostu. Dzieje się tak tylko i wyłącznie dlatego, że akwarium jest niewłaściwie przygotowane a akwarysta o tym nie wie, ale o tym w innym poradniku.

Poniżej akwarium całe w glonach, obraz który przyprawia akwarystów o ból głowy.

Glony w akwarium

Czym są glony

Glony występują nie tylko w akwariach ale i w niemal każdym ekosystemie wodnym jak rzeki, jeziora, morza i oceany. Występują nawet na lądzie. Glony zaliczają się do ogromnej grupy organizmów, która liczy kilkadziesiąt tysięcy i w swej grupie zawiera nie tylko glony jakie obserwujemy w akwariach ale i porosty, wątrobowce czy znane morskie brunatnice i inne glony osiągające długość kilkadziesiąt metrów.

Glony są powszechne, ich występowanie obejmuję całą planetę ziemię i jest całkowicie normalnym zjawiskiem. Są częścią obiegu energii i łańcuchów pokarmowych. Istnieją w każdym środowisku jakie znamy.

Poniżej organizmy zaliczane do ogromnej grupy glonów. Od lewej: brunatnica występująca w morzach i oceanach, zielenica nitkowa wody słodkiej, wątrobowce występujące na lądzie.

Akwarium bez glonów

Wielu akwarystów zastanawia się, czy jest to możliwe prowadzenie akwarium wolnego od glonów. Otóż nie. Nie jest to możliwe, gdyż tak jak wyżej napisaliśmy, glony występują w każdym znanym środowisku i są zwyczajnie jego częścią. Zatem za akwarium bez glonów możemy uznać stan akwarium, w którym glony jakie porastają zbiornik nie są uciążliwe a ich widoczność jest ograniczona do minimum.

Po założeniu akwarium zaczynają się budować rożnego rodzaju glony, czasami są to zielenice przy dobrze oświetlonych akwariach, czasami są to okrzemki przy akwariach ze słabym oświetleniem. Tak samo jak glony pożyteczne bakterie budują swoje kolonie na wkładach filtracyjnych, jest to powszechne i normalne. Akwarysta poprzez odpowiednie przygotowanie akwarium może sprawić, że nie będą one uciążliwe.

Warto tu podkreślić, że glony stanowią pożywienie dla wielu ryb i zdarza się że są pożądane przez akwarystów, ale takich jest mniej, większość posiadaczy akwarium chce ograniczać glony do minimum.

Poniżej jedno z naszych akwariów w których glony są wyeliminowane do minimum, jednak są zgodnie z tym co napisaliśmy wyżej. Pojawiają się na szybie jako nalot (zielenica) i na bardzo starych roślinach. Jednak ich ekspansja jest tak niewielka, że niemal niezauważalna. Eliminacja glonów w tym akwarium polega na przetarciu szyb raz na 2-3 tygodnie z minimalnego nalotu.

Akwarium bez glonów

Ważne funkcje glonów

Choć nielubiane i w większości nieakceptowane glony spełniają ważne funkcje w akwariach. Glony występujące w akwariach rosną lepiej bądź gorzej podobnie jak rośliny wyższe, które rosną lepiej bądź gorzej w zależności od akwarium. W jednym akwarium obserwujemy niewiele glonów w innym jest wysyp. Dzieje się tak z powodu rozbieżności w ilości składników odżywczych między zbiornikami, w jednym akwarium jest ich więcej, w drugim mniej.

Główne pożywki dla nielubianych alg akwariowych to azot i fosfor. Zatem analogia jest bardzo prosta: im większy i bujniejszy wzrost glonów tym większa i szybsza redukcja zanieczyszczeń i toksyn np. azotu w postaci amoniaku. Konkluzja tego stanu jest następująca: glony rosnące w akwarium oczyszczają wodę za akwarystę, duża ilość pożywki jak azot świadczy o świadomych bądź nieświadomych zaniechaniach opiekuna akwarium. Dzięki temu, że glony rosną i mają się dobrze wiele ryb może zyskać zdrowie.

Poniżej akwarium, w którym duża ilość składników odżywczych karmi zielenice różnego rodzaju.


Inwazja glonów w akwarium

Kolejna ważna funkcja glonów to pożywka dla innych zwierząt jak ślimaki, krewetki, ryby itp. Wiele z nich w naturze odżywia się rożnego rodzaju algami, dlatego także w akwarium zwierzęta te wymagają podobnej diety i w tym wypadku obecność glonów pozytywnie wpływa na zdrowie. Bez glonów w akwarium bardzo duża część zwierząt cierpiała by na niedobory żywieniowe, których można uniknąć podając im pokarmy z zawartością alg np. spiruliny.

Bez dodatku pokarmów z algami czy innych roślinnych w akwarium wolnym od glonów zwierzęta wymagające takiej diety mogły by zwyczajnie nie przeżyć.


Dobra wiadomość

Czytając ten poradnik zapewne jesteś w grupie akwarystów, którzy chcą się pozbyć glonów za wszelką cenę. Dobra wiadomość jest taka, że przy odrobinie chęci na przeczytanie naszych porad i wykonanie zmian w prowadzeniu zbiornika możliwe jest ograniczenie ilości glonów do minimum, do poziomu w którym akwarium cieszy a nie szpeci. Wstęp za Tobą, zapraszamy do kolejnych poradników o tematyce glonów.

Autor artykułu: Andrzej Konarski
Czy artykuł był pomocny?

Liczba użytkowników, którzy uważają ten artykuł za przydatny: 69 z 95

Nasza infolinia jest czynna w godzinach 8:00 - 15:30

×