Akwarystyczny logo
0
Obsługa zamówień złożonych poprzez system sklepu, doradztwo

Poniedziałek - Piątek
8:00 - 15:30

Akwapedia®
Porady i najczęściej zadawane pytania akwarystyczne

Węgiel (C-CO2) - niedobory i nadmiar w akwarium

Wstęp

Węgiel (C) jest super makroelementem i jest najważniejszym czynnikiem decydującym o wzroście roślin. Jego rola jest niedoceniona w przeciwieństwie do makroelementów NPK a jego zapotrzebowanie jest od tych trzech makroelementów większe. Węgiel stanowi aż 45% suchej masy roślin, kiedy to azot stanowi 1-3mg/l, to porównanie pokazuje jak ważny jest węgiel. O ile w przypadku roślin lądowych nie brakuje węgla bo jest go sporo w powietrzu atmosferycznym jako CO2, to pod wodą jest go zazwyczaj zbyt mało, zwłaszcza w akwariach z większą ilością roślin. W wodzie wodociągowej zazwyczaj jest mniej niż 10 mg/l CO2. W wodzie akwariowej przy silnej cyrkulacji lub silnym ruchu tafli wody ta ilość spada do kilku mg/l.

Funkcja węgla (C-CO2)

Węgiel jest budulcem dla roślin, tworzy on w procencie fotosyntezy cząsteczki węglowodanów wykorzystywane jako cegiełki do wzrostu roślin. Bez węgla wzrost roślin jest niemożliwy, stanowi on aż 45% suchej masy roślin lądowych. Wszelkie testy jakie prowadzimy potwierdzają tą tezę. Andrzej Konarski, Akwarystyczny24

Objawy niedoboru węgla

 • Drastyczne zahamowanie wzrostu.
 • Deformacje młodych liści.
 • Dłuższy niedobór (2-3 dni) sprawia ze rośliny są jakby zamrożone w swoich funkcjach, stoją w miejscu, nie rosną, nie bomblują, nie ma fotosyntezy.
 • Wzrost glonów nitkowych i innych glonów na roślinach.
 • Skok pH, szybkie zużycie CO2 powoduje że pH wody wchodzi na poziom 7,5-8 pH.

Przyczyny niedoboru węgla

 • Zbyt duża ilość roślin akwariowych i brak podawania Co2.
 • Zbyt duży ruch wody i jednocześnie zbyt małe podawanie CO2 lub brak.
 • Zbyt duże światło i jednocześnie nie podawane CO2.

Objawy nadmiaru CO2

Po półrocznym teście możemy stwierdzić z pełną odpowiedzialnością, że nadmiar Co2 nie szkodzi roślinom akwariowym. W przypadku akwarium testowaliśmy ponad 6 miesięcy poziom 200mg/l CO2. Wzrost roślin był bardzo dobry w przekroju kilkudziesięciu gatunków. Rozpatrujemy tu nadmiar Co2 dla roślin – jest on nieszkodliwy, wręcz wpływa na ich lepszy wzrost, natomiast warto tu zaznaczyć wyraźnie, że taki poziom CO2 jest śmiertelny i natychmiast zabija wszelkie organizmy wodne jak ryby krewetki i ślimaki. Pierwszym symptom nadmiaru Co2 dla organizmów żywych to widok ryb przy powierzchni, stres, płochliwość, następnie śmierć. Podawanie tlenu nie pomoże samo w sobie, należy jednocześnie odłączyć Co2.

Postępowanie w przypadku niedoboru węgla

W pierwszej kolejności należy dokładnie zdiagnozować niedobór. Następnie należy wykonać jedną z poniższych czynności.

 1. Zastosować profesjonalny system dozowania CO2 do akwarium.
 2. Zmniejszyć ilość roślin wodnych, zwiększy się pula Co2 dla pozostałych.
 3. Zmniejszyć ilość światła, zmniejszy się zapotrzebowanie na budulec.

Zalecana ilość węgla

Zalecana ilość węgla to 20-30mg/l CO2. Rośliny dość dobrze radzą sobie nawet przy 10mg/l CO2, kiedy jest ono w miarę stałe i nie spada do zera. Nie zaleca się większych poziomów ze względu na organizmy żywe w akwarium. Uwaga: Jest to bardzo ważny punkt dla akwarystów chcących zwiększyć ilość Co2, ta ilość musi być ustalona mądrze, gdyż zbyt duża ilość Co2 zabija wszelkie organizmy wodne!

Autor artykułu: Andrzej Konarski
Czy artykuł był pomocny?

Liczba użytkowników, którzy uważają ten artykuł za przydatny: 174 z 190

Nasza infolinia jest czynna w godzinach 8:00 - 15:30

×